Návrat do „předkosatčích“ časů

aneb historie místa budovy Centra Kosatec

Prostory, kde se nyní nachází budova Centra Kosatec vč. přístavby s názvem Sociální centrum Kosatec II, mají zajímavou historii. Před tím, než se na ni podíváme trochu podrobněji, ale ještě připomeneme tři skutečnosti související s budovou Kosatce:

– Objekt se stavěl s oficiálním pojmenováním Integrační centrum sociálních aktivit v Pardubicích (ICSAP).

– Dvojnásobnou celoevropskou výjimečnost mu zajišťují desky použité na osazení obvodové stěny: jsou vyrobeny ze slitiny titanu a zinku, unikátní je i způsob jejich poskládání.

– Budovu ocenila porota soutěže Stavba roku 2011 Pardubického kraje zvláštním uznáním za celkové architektonické ztvárnění a dispoziční řešení, které ideálně odpovídá sociálně integrační funkci objektu.

Koncem 19. století a počátkem následujícího měl v těchto místech Vincenc Chomrák (1871–1935), vyučený puškař, obchod nejen se zbraněmi. Prodával v něm také velocipedy, motocykly – jeden si koupil také první český aviatik Jan Kašpar, později i automobily, a to především značky Peugeot. Pro opravy motorových vozidel si tady zřídil i dílnu.

Vedlejší dům s číslem popisným 482, tj. zhruba tam, kde je nyní Kosatec II – přesné umístění viz mapka, se významně zapsal do dějin naší, resp. rakousko-uherské výuky řidičů. V roce 1910 v něm totiž založil první koncesionovanou autoškolu v bývalém c. k. mocnářství.
Byl to také velký příznivec a propagátor v posledních letech 19. století v podstatě stále nové cyklistiky. Uskutečnil například 1835 kilometrů dlouhý „maratón“ na třicetikilovém „kostitřasu“ po trase Steyr – Štýrský Hradec – Merano – Benátky – Linec – Pardubice. V roce 1900 zvládl za pět dní v sedle „modernějšího“ bicyklu 1300kilometrovou cestu z Pardubic přes Plzeň, Norimberk, Karlsruhe a Nancy do Paříže.Ve městě i založil první hliněnou klopenou cyklistickou dráhu, kde se mezinárodní závody jely poprvé už v roce 1889.S aktivitami této méně známé pardubické osobnosti seznamuje část „propagačního“ animovaného videa Zakladatelé dopravy v českých zemích, která je částečně zasazena také do míst současného Kosatce.

ODKAZ PRO PŘEHRÁNÍ VIDEA ZDE …

V období mezi lety 1941 až 1949 využívala zdejší rozšířenější prostory soukromá tiskárna Bedřich Brix, která byla po nuceném znárodnění začleněna do n. p. Východočeské tiskárny Pardubice. Památkou a připomínkou existence této polygrafické rodinné firmy jsou dva tiskové kameny ve stěně kavárny Kosatec – viz snímek. Na uvedenou skutečnost také odkazoval její původní název: jmenovala se totiž kavárna U tiskaře Brixe.